search
1. internetová lékárna s 500 výdejními místy v ČR

Těžké období růstu zoubků

Období růstu zoubků se pro většinu rodičů stává obdobím bezesných nocí a dnů plných dětského pláče. Proto se vyplatí vědět již dopředu, jak celý proces probíhá a jak se vypořádat s bolestivými symptomy provázejícími růst zoubků.

U většiny dětí zoubky rostou dle pravidla: věk dítěte v měsících mínus 6, to znamená, že v sedmém měsíci by se měly objevit první zoubky - jedničky atd. Někdy se ale první zoubek objeví již ve 4.měsíci nebo také až v roce. Může se stát, že se na první zoubek čeká ještě déle. Zoubky se vyvíjejí v párech v pořadí: jedna, dva, tři, čtyči, pět. Rodiče mívají i obavy o to, zda jejich miminko vůbec má připravené zoubky v dásních a chtějí po lékařích rentgen. Mějte ale na paměti, že mléčné zoubky jsou připraveny téměř vždy.Velmi vzácné jsou chybějící základy stálých (druhých) zubů.

Růst zoubků je několikaměsíční proces. První příznaky se často už začínají objevovat mezi 2. a 4.měsícem života miminka. Nejčastěji se to projevuje zvýšeným slintáním, případně vodnatou rýmou. Děti jsou neklidné a mohou mít i menší chuť k jídlu. V této situaci byste měli vzít na pomoc léčivé gely na mazání dásniček s analgetickým a protizánětlivým účinkem.Tento stav obvykle trvá jeden až dva týdny a poté opět na pár měsíců odezní.

Jen velmi vzácně se objeví první zoubek bez povšimnutí. První známkou je charakteristické cinkání lžičky o klubající se zoubek, nicméně tento jev je často doprovázen dalšími více či méně častými příznaky, mezi které patří: slintání, opuchlá nosní sliznice podobající se rýmě, červené tváře či řídká nepříjemně (až kysele) zapáchající stolice.Stolice může snadno podráždit kůži na zadečku, někdy se mohou téměř okamžitě objevit opruzeniny. Děťátko může mít také úzkostné projevy, zvýšenou teplotu, nechuť zejména k teplému jídlu a potíže se spánkem. Prořezávání stoliček s sebou často přináší i nepříjemný zápach z úst.

V tomto období se často objevuje i imunosuprese (snížená imunita), výrazem toho může být i zelenožlutý, hustší sekret z nosánku.V této situaci už byste se měli poradit s dětským lékařem. V případě období prořezávání zoubků neplatí žádná pravidla, což znamená, že pokud dítě trpělo u prvních dvou zoubků, nemusí se to nutně opakovat. U dalších zoubků mu může být lépe, hůře nebo stejně.Většina dětí si v tomto období hodně sahá do pusinky a rádo cucá tvrdé a chladné předměty, ideálně chladivá kousátka. Důvodem je bolest a svědění dásní. Dásně jsou teplejší než obvykle, oteklé a přecitlivělé na dotek. Zmíněné příznaky se mohou objevovat v různé skladbě a různé intenzitě. Některé děti tímto období proklouznou lehce jen se zvýšenou teplotou, u jiných je průběh těžší s horečkami až 42°C. V tomto případě neexistuje žádné pravidlo. Takto vysoké teploty se zřídka vyskytují u růstu jedniček nebo dvojek, v případě čtyřek už to však není výjimkou. Co dělat v této situaci? Jak pomoci Vašemu dítěti, pokud je neklidné a nechce ani jíst? V první řadě ho k jídlu nenuťte.Tato neochota pramení z bolesti, otoků a nadměrného prokrvení dásní, jedná se o sterilní (neinfekční) zánět. V tomto okamžiku je třeba zmírnit trápení Vašeho dítěte. Dásně byste měli mazat analgetickým a protizánětlivým léčivým gelem. Nenuťte jej do jídla, zejména teplých pokrmů. Dítě rozhodně nebude chtít jíst teplé polévky, ale polévku pokojové teploty už uvítá s nadšením. Představte si, že máte zánět dásní a někdo Vás nutí jíst teplé jídlo –také budete rebel.

Imodium obrázek

Pokud dítě bude pár dní přijímat méně potravy, nic zlého se určitě nestane. Nezapomínejte ale dítěti dodávat dostatek tekutin.Pokud je i po podání léčivého gelu dítě neklidné a necítí se dobře, je dobré podat i léčivé přípravky s analgetickým a antipyretickým účinkem,např.Paracetamol. Tyto léky je vhodné podávat zejména v noci pro lepší spánek. Při vysokých teplotách můžeme také použít chladící lázně. Při podráždění zadečku kvůli řídké stolici byste měli používat krémy proti opruzeninám.

Všechny tyto příznaky pomalu narůstají. Nejhorší jsou chvíle, kdy zoubky proříznou dásně, pak dítě cítí největší úzkost a může být i nejvyšší teplota, pak nastane náhle ticho, teplota a k chuť k jídlu se vrátí do normálu. To znamená, že se zoubky prořezaly přes dásně.

Vyzkoušejte orální gel Calgel®.

Materiál byl připraven ve spolupráci s polským pediatrem-neonatologeem Dr. Potockim.


Doprava zdarma na sLéky.cz